
Jak ustalić, co się chce robić w życiu?
Większość ludzi nie wie, czego chce od życia, co chce robić i jaką wykonywać pracę, aby była ona przyjemna. Wątpić jest rzeczą ludzką, a wątpić i szukać jednocześnie mądrych rozwiązań, jest z kolei rzeczą rozsądną.
Decyzja o tym, co robić w życiu jest dlatego tak trudna, gdyż sądzimy, że powinniśmy wybrać tę jedną jedyną ścieżkę kariery na całe życie, że status związkowy, w którym jesteśmy, jest ostateczny, podobnie, jak miejsce zamieszkania.
W pokoleniu naszych rodziców i dziadków wachlarz możliwości i dokonywanie zmian były trudniejsze, jednak my możemy żyć inaczej.
Gdy szukamy odpowiedzi na pytanie “co robić w życiu”, to jednym z najważniejszych elementów jest poznanie swoich mocnych stron.
Musimy odpowiedzieć sobie szczerze, bez zbędnej skromności, na następujące pytania:
- Co wychodzi Ci naprawdę dobrze?
- Za co jesteś chwalona?
- Jakie zadania nie sprawiają Ci problemów, a na które potrzebujesz mnóstwo czasu i energii?
- Jakie przedmioty w szkole szły Ci jak po maśle?
- Jakie są Twoje wartości?
Kolejnym elementem jest dążenie do realizacji celów.
Warto poświęcić trochę czasu i zaprojektować wizję swojego życia. Jak chcemy, żeby wyglądało nasze życie za 5, 10 lat? W jakim miejscu chcemy być? Kim chcemy być? Warto o tym myśleć w kontekście zawodowym i prywatnym. To właśnie ta wizja pozwoli później odpowiedzieć sobie na pytanie: ok, to jakie muszę teraz podjąć kroki?
Najtrudniejszym elementem jest znalezienie swojego właściwego miejsca, czegoś, co będzie nas motywować i inspirować do działania, mimo przeciwności – odkrycie swojej misji.
Zazwyczaj dzieje się nieświadomie, wtedy, gdy wykonujemy jakąś czynność związaną z tą misją. Nagle czujemy: eureka, to jest to! Zdarza się, że misja przychodzi we śnie – budzimy się rano z gotowym pomysłem lub rozwiązaniem jakiegoś problemu.
Niektórzy z nas w nieskończoność czekają, aż znajdą swoje powołanie, misję życiową. Istnieje jednak jeden problem – żadna misja, czy wizja, nie spada, jak grom z jasnego nieba. Dlatego warto imać się różnych rzeczy, szukać swojego miejsca na zasadzie eksperymentu i zastanowić się, jakie aktywności chciałabyś w życiu podjąć. To przecież wcale nie musi być zajęcie na resztę życia!
Jeśli zaczynasz robić takie eksperymenty, to na Twojej drodze pojawi się więcej ciekawych ludzi i jeszcze więcej możliwości.
Należy robić wszystko, co czyni nas szczęśliwymi. Cały czas wprowadzać coś nowego, szkolić się, poznawać nowych ludzi, podejmować nowe wyzwania, snuć plany i projekty. W końcu znajdziemy coś, w czym będziemy naprawdę dobre i za co ludzie będą chcieli nam zapłacić.