
J.K. Rowling – nikt nie chciał wydać jej książki
Co robisz, kiedy 11 wydawnictw odmawia wydania Twojej książki? Idziesz do 12 wydawnictwa! Tak właśnie zrobiła J.K. Rowling, brytyjska pisarka, autorka słynnych przygód o Harrym Potterze.
Wiedziała, że napisała dobrą powieść.
Wierzyła w siebie.
Dopięła swego.
W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam sylwetkę tej niezwykłej kobiety!
J.K.Rowling
Pełne nazwisko: Joanne Kathleen Rowling, po mężu Joanne Murray
Pseudonimy: Robert Galbraith
Data urodzenia: 31/07/1965
Znak Zodiaku: Lew
Miejsce urodzenia: Chipping Sodbury w South Gloucestershire, Wielka Brytania
Wzrost: 165 cm
Wiek: 55
Joanne Murray z domu Rowling, urodzona 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury w South Gloucestershire w pobliżu Bristolu. Jej prawdziwe imię to Joanne Rowling. Przy wydawaniu pierwszej książki, jej wydawca zasugerował zmianę na „bardziej męski” pseudonim. Wobec powyższego zdecydowała się podpisać książkę inicjałami J.K. Rowling, gdzie K – pochodzi od imienia jej babci – Kathleen.
Już we wczesnej młodości pisywała opowiadania fantasy, a przed wydaniem serii o Harrym Potterze Rowling napisała dwie książki. Nie doczekały się jednak one publikacji. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Exeter, gdzie w 1986 roku uzyskała licencjat z filologii francuskiej i filologii klasycznej.
Po ukończeniu studiów autorka przeprowadziła się do Londynu, gdzie podjęła pracę dla Amnesty International. W 1992 roku Rowling wyjechała do Portugalii, gdzie 16 października 1992 roku wzięła ślub z dziennikarzem telewizyjnym Jorge Arantesem. Wkrótce urodziła się ich córka Jessica. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu, para rozwiodła się w 1993 roku, a pisarka wraz z córką powróciła do Anglii. Po powrocie przez pewien czas cierpiała na depresję kliniczną.
W grudniu 2001 roku Joanne Rowling ponownie wyszła za mąż za młodszego od siebie, szkockiego lekarza anestezjologa Neila Murraya. Mają dwoje dzieci: syna Davida i córkę Mackenzie
W okresie powstawania pierwszej części Harry’ego Pottera zmarła matka J.K. Rowling, co było dla pisarki silnym wstrząsem. Dlatego też głównego bohatera powieści uczyniła sierotą.
Na pomysł stworzenia postaci Harry’ego Pottera wpadła podczas oczekiwania na opóźniony pociąg oraz 4-godzinnej podróży, w czasie której wymyśliła wszystkie główne postacie i praktycznie całą fabułę pierwszej części przygód Harry’ego.
Nad powieścią pracowała w Edynburgu, jednocześnie kończąc studia podyplomowe. Pracę nad książką zakończyła w 1995 roku, następnie nawiązała współpracę z wydawnictwem Bloomsbury.
Pierwszą książkę o młodym czarodzieju, Harry’m Potterze („Harry Potter i kamień filozoficzny)” roku wydała W 1995 roku. Dopiero 12 wydawnictwo, do którego zapukała, zdecydowało się wydać powieść. Niespodziewanie dla samej autorki, książka ta odniosła spektakularny sukces i zapoczątkowała 7-częściową serię jego niezwykłych przygód.
Do tej pory na całym świecie sprzedano ponad 400 milionów egzemplarzy książek J.K. Rowling.
Seria ta przyniosła jej ogromne zyski, wskutek czego stała się jedną z najbardziej majętnych osób w Wielkiej Brytanii. Wielkość jej majątku w 2008 roku oszacowano na 740 milionów funtów, czyli około 3.5 miliarda złotych albo 1,5 miliarda dolarów.
Sukces J.K. Rowling bierze się stąd, że jej twórczość po prostu nie jest nudna. W jej utworach jest wartka, pełna intrygujących zwrotów i zaskakujących wydarzeń akcja. Postacie są wyraziste, niezwykle wiarygodne psychologicznie, do tego rozwijane w kolejnych pozycjach cyklu. Zatem przedstawiany przez Rowling świat posiada wiele cech realności, barw i precyzyjnych szczegółów.
Wśród wielu nagród, którymi pisarka została uhonorowana, znalazło się także międzynarodowe odznaczenie – Order Uśmiechu – przyznane przez polskich młodych czytelników w 2002 roku.
Pod pseudonimem Robert Galbraith napisała także cztery książki – „Wołanie kukułki”, „Jedwabnik”, „Żniwa zła” oraz „Zabójcza biel”. To kolejne części serii kryminałów z detektywem Cormoranem Strike’em w roli głównej. Telewizja BBC One zrealizowała serial na ich podstawie.
Fantastyka z całą pewnością należy do bajek, jednak w przypadku utworów Rowling przemycane są w akcji sporo poważniejsze i głębsze zagadnienia, skłaniające do refleksji nawet egzystencjalnych. Jest tu obecna walka w nudnej z pozoru codziennej rzeczywistości, polityka czy zagadnienia władzy, by docierać do dylematów emocjonalnych bohaterów poprzez miłość, przyjaźń, ale i zło oraz przemoc.
Treść, wydawałoby się łatwa w odbiorze, jest swego rodzaju grą pozorów, za którą ukrywa się niejednokrotnie sporo dojrzałych obserwacji. To z całą pewnością znakomita okazja, by właśnie w książce J.K. Rowling odnaleźć alternatywę dla monitora komputerowego lub telewizora.
Cytaty J.K. Rowling:
„Będziemy na tyle silni, na ile będziemy zjednoczeni i na tyle słabi, na ile podzieleni”.
„Lepiej umrzeć, niż zdradzić swoich przyjaciół”.
„Nadchodzi czas, kiedy będzie trzeba wybrać między tym co dobre, a tym co łatwe”