
Oprah Winfrey – dlaczego jest tak wspaniałą kobietą?
Oprah Winfrey
Urodziła się 29 stycznia 1954 r. w Kosciusko w Missisipi jako córka Vernity Lee i Vernona Winfreya. Była niechcianym dzieckiem, owocem, jak mawiała, „jednodniowego romansu pod rozłożystym dębem” pomiędzy nastoletnią robotnicą z przędzalni bawełny a żołnierzem na przepustce. Młodzi rodzice, członkowie protestanckiej wspólnoty baptystów ,nadali jej imię Orpah, zaczerpnięte ze Starego Testamentu, z Księgi Rut. Przeoczyli błąd urzędnika stanu cywilnego, rejestrującego urodzenia, który w dokumencie urodzenia wpisał imię Oprah. Nastoletni rodzice, ani nikt inny później tego błędu już nie poprawiał.
Matka absolutnie nie cieszyła się z narodzin dziecka, opuściła maleńką córeczkę zostawiając ją pod opieką dziadków.
Dzieciństwo Oprah było koszmarem. Na farmie u babci Hattie May żyła w skrajnej nędzy, w domu brakowało czasami jedzenia, pieniędzy na ubrania. Jedyną metodą wychowawczą babci było bicie i praca do upadłego. Do obowiązków dziewczynki należało między innymi karmienie świń i krów, noszenie wody do domu i opróżnianie wspólnego nocnika.
Brak pieniędzy i koszmarne warunki były jednak najmniejszym z jej zmartwień. Była systematycznie wykorzystywana seksualnie przez kuzynów i licznych “kolegów” matki. To nie mogło się dobrze skończyć: w wieku 14 lat zaszła w ciążę. Jej synek umarł zaraz po narodzinach. Była wtedy w emocjonalnej czarnej dziurze, otępiała, nieszczęśliwa, zdradzona i upokorzona przez dorosłych. Seks nie kojarzył jej się wtedy z miłością, był fizjologiczną czynnością, która dawała chwilę zapomnienia i przyjemności.
Mimo wszystko jednak, babcia chciała dla wnuczki lepszego życia, pilnowała, aby Oprah chodziła do szkoły, była dumna z jej sukcesów. Dziewczynka była bardzo zdolna, zamiast do zerówki zapisano ją do pierwszej klasy, potem zdała od razu do klasy trzeciej. Oprah nie wspomina źle pobytu u babci.
Matka Oprah nigdy jej jednak nie kochała, nie interesowała się jej losem, nie potrafiła wysłuchać. Dlatego Oprah ból zagłuszała narkotykami i alkoholem. Nie wiadomo, co byłoby z Oprah, gdyby w wieku 15 lat nie wziął jej do siebie ojciec do Nashville (stan Tennessee). W przyjaznym otoczeniu wyszła na prostą.
To ojciec, jako pierwszy zauważył w córce potencjał, ocenił że Oprah jest kontaktowa, otwarta i lubi się uczyć.
Umożliwił jej więc skończenie Uniwersytetu Stanowego Tennessee i zachęcił do udziału w wyborach „Czarnej Miss Piękności”, które wygrała.
Mając 19 lat została okrzyknięta najmłodszą i jednocześnie pierwszą afroamerykańską prezenterką wiadomości WTVF-TV. Bardzo szybko okazało się, że jest po prostu stworzona do pracy w mediach. Było to rzadko spotykane wobec tak młodej osoby, że już 2 lata później stacja telewizyjna z Baltimore zaproponowała jej kontrakt!
Okazało się jednak, że dziennikarstwo newsowe nie jest jej domeną. Ponieważ jej umowa gwarantowała jej zatrudnienie przez dwa lata, z redakcji wiadomości, przeniesiono ją do ekipy talk-show People are talking. Tam miała przetrwać aż do momentu wygaśnięcia kontraktu. Okazało się jednak, że przez ten zbieg okoliczności, odkryła swoje prawdziwe powołanie. Oprah od samego początku swojej kariery miała wyjątkowy talent do “otwierania” swoich rozmówców.
Po 7 latach pracy Oprah Winfrey dostała własny show A.M Chicago. Podupadająca audycja z Oprah za sterami już miesiąc później stała się najczęściej oglądanym show w mieście.
W 1986 roku założyła swoje studio produkcyjne – Harpo Studios i stała się trzecią najbardziej liczącą się kobietą w przemyśle rozrywkowym. Miała już nazwisko, którym zaczęła firmować własny program: Oprah Winfrey Show. Licencję na wyświetlanie talk-show kupiły stacje telewizyjne w 136 krajach świata, a sama Oprah stała się pierwszą w świecie kobietą, która miała swój własny program tego typu. Jej show przyciągał przed ekrany w samych tylko Stanach Zjednoczonych ok. 49 mln widzów tygodniowo i był wyświetlany w 122 krajach.
W czym tkwi fenomen Oprah Winfrey?
Odpowiedź na to pytanie jest prozaiczna – choć odniosła spektakularny sukces, wciąż pozostała sobą. Mówi: „jak większość kobiet nie mam figury modelki, borykam się z nadwagą. Chudnę i tyję na przemian, bo albo się odchudzam, albo jem bez opamiętania. Lubię oglądać telewizję, trudno mi zmusić się do wysiłku fizycznego. Mam przyjaciółki, z którymi plotkuję. Naprawdę nie czuję się od nikogo lepsza”.
Co uważa za swój największy sukces?
Właśnie to, że zdobyła się na odwagę i opowiedziała o traumatycznym dzieciństwie. Minutę po emisji do studia wydzwaniały tysiące osób wyrażając poparcie wobec jej postawy. „Wtedy zrozumiałam, że dobro jest silniejsze niż zło”, powiedziała.
„Doskonale rozumiem gwałcone i bite kobiety, jest mi bliskie to, co czują – opowie wiele lat później. Gdy rozmawiałam z jedną z nich, zdecydowałam się powiedzieć ludziom, czego sama doświadczyłam.”
Podczas Złotych Globów 2018 została nagrodzona za całokształt twórczości. Przemowa Oprah Winfrey na gali znów przyczyniła się do tego, że mówił o niej cały świat. „Chciałabym powiedzieć wszystkim dziewczynom, które nas oglądają, że na horyzoncie widać nowy dzień! I kiedy nadejdzie świt, będziemy to zawdzięczać mnóstwu niezwykłym kobietom, z których wiele jest tu dziś z nami i niektórym fenomenalnym mężczyznom – wszyscy oni walczą o to, by zostać liderami, którzy wprowadzą nas w czas, kiedy nikt nie będzie już musiał mówić #jateż (#metoo)”, powiedziała podczas gali.